Dieta bezglutenowa to dieta, która polega na całkowitym wyeliminowaniu pokarmów zawierających gluten (gluten). Dieta bezglutenowa jest jedynym medycznie uznanym sposobem leczenia celiakii i związanych z nią objawów. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Gastroenterologii (WHO-OMGE) z lutego 2005 r., pacjenci z celiakią nie powinni spożywać pszenicy, żyta ani jęczmienia w żadnej postaci. Pacjenci z aktywną (klinicznie istotną) celiakią mają zwiększone ryzyko zgonu w porównaniu z populacją ogólną. Jednak to zwiększone ryzyko śmierci powraca do normy po trzech do pięciu latach stosowania ścisłej diety bezglutenowej.
Opis diety bezglutenowej
Dieta bezglutenowa polega na całkowitym wyeliminowaniu pszenicy, jęczmienia i żyta przez całe życie. Również w zwiększonej dbałości o kupowane produkty spożywcze – tak, aby nie zawierały składników zawierających powyższe zboża lub nie było możliwości ich krzyżowego mieszania podczas produkcji lub transportu produktów spożywczych.
Wstępne zalecenia
- Przepisywanie „naturalnej” diety bezglutenowej;
- Wybór dietetyka i/lub grupy wsparcia;
- Badania przesiewowe w kierunku niedoboru żelaza i kwasu foliowego;
- Przeprowadzenie badania gęstości kości (w niektórych przypadkach);
- W przypadku wykrycia osteoporozy wyznaczenie dodatkowej witaminy D i wapnia;
- Badania serologiczne dla krewnych pierwszego i drugiego stopnia.
Dozwolone jedzenie
Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest trwająca całe życie ścisła dieta bezglutenowa. Taka dieta oznacza unikanie pszenicy, żyta i jęczmienia. Należy również wykluczyć ziarna porośnięte tych upraw. Owies zapewnia dietę bezglutenową, o ile jest rafinowany i nie mieszany z innymi zbożami (nawet minimalnymi ilościami pszenicy, żyta i jęczmienia), można go bezpiecznie spożywać u ponad 95% pacjentów.
Uznano, że czysty owies może być nawet korzystny dla osób z celiakią, ponieważ jego walory smakowe i wysoka wartość odżywcza mogą poprawić zdyscyplinowanie pacjenta i przestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia. Zwykłe mięso, ryby, ryż, owoce i warzywa są bezglutenowe. Nazwy produktów bezpiecznych do spożycia i tych, których nie należy spożywać, można znaleźć w Internecie.
Lista dozwolonych produktów
- Ryż;
- Fasolki;
- Groszek;
- kukurydza;
- Komosa ryżowa;
- Sorgo;
- Ziemniak;
- Soja;
- Soczewica;
- Gryka;
- Tapioka;
- amarant;
- Mięso;
- Tef;
- Ryba;
- Orzechy;
- Jajka;
- Owoce;
- Produkty mleczne bez zbóż i niektóre rodzaje sera;
- Proso.
Dieta bezglutenowa jest uboga w błonnik. Pacjentom należy zalecić spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak cały ryż, mięso, ziemniaki i odpowiednie ilości warzyw. Niektóre niedobory żelaza, kwasu foliowego, wapnia i (bardzo rzadko) witaminy B12 wymagają uzupełnienia.
Prognozy i efekty diety bezglutenowej
U większości pacjentów odpowiedź kliniczna na dietę bezglutenową jest bardzo szybka (w ciągu 2 tygodni), choć może być różna. Pacjenci, którzy są skrajnie chorzy mogą wymagać przyjęcia do szpitala, podawania dodatkowych płynów i elektrolitów, odżywiania dożylnego, a w niektórych przypadkach sterydów. Pacjentom należy intensywnie doradzać stosowanie naturalnej diety bogatej w żelazo i kwa foliowy, szczególnie w przypadku stwierdzenia niedoboru tych składników mineralnych.
Pacjenci powinni być konsultowani przez dietetyka, który posiada wiedzę na temat diety bezglutenowej. Jednak nie wszyscy dietetycy są dobrze zorientowani w temacie diety bezglutenowej, dlatego też lokalne lub krajowe grupy wsparcia powinny zadbać o uzyskanie niezbędnych informacji.
U osób dorosłych dieta bezglutenowa poprawia jakość życia, nawet u tych, u których choroba została wykryta podczas badań przesiewowych. Jakość życia dzieci na diecie bezglutenowej jest porównywalna z jakością życia zdrowej populacji. Nastolatki mają trudności z przejściem na dietę.
Pomimo powszechnego stosowania diety bezglutenowej jako alternatywnej metody leczenia osób z autyzmem, nie ma dowodów na to, że dieta bezglutenowa jest przydatna w leczeniu objawów autyzmu.